Na wniosek posła Tomasza Smolarza, złożony w Ministerstwie Sportu i Turystki, Andrzej Wojtal otrzymał srebrną odznakę „Za Zasługi dla Sportu”. Podczas „Dolnośląskiego Kongresu Sportu Powszechnego”, który odbył się w czwartek we Wrocławiu trener odebrał odznakę z rąk minister sportu i turystyki Joanny Muchy.


Andrzej Wojtal działa w sporcie nieprzerwanie od 1956 roku. Do 1968 roku był zawodnikiem Miejskiego Klubu Pływackiego Dzierżoniów oraz Czarni Wrocław. Był medalistą Mistrzostw Polski Seniorów w 1965 r. na dystansie 1500m stylem dowolnym. W latach 1974-1982 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie i Pieszycach. Pod jego okiem nauczyło się pływać kilka tysięcy dzieci na basenach w Dzierżoniowie i Bielawie. Równolegle jako trener wychował wielu liczących się w polskim pływaniu juniorów. Od 1990 r jego zawodnicy zdobyli około 200 medali w mistrzostwach Polski dzieci, juniorów i seniorów. Jego wychowankowie to reprezentanci Polski na Mistrzostwach Europy Juniorów w Utrechcie w 1998 roku (Zuzanna Oliwa), w Budapeszcie w 2005 roku (Andrzej Dubiel) oraz w Helsinkach w 2010 roku (Julian Soboń), Mistrzowie Polski Seniorów w Drzonkowie w 2000 roku (Zuzanna Oliwa) oraz w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2012 roku (Dominika Sztandera).

W czasie pełnienia funkcji dyrektora OSiR Andrzej Wojtal przyczynił się do budowy i remontów obiektów sportowych, głównie wyciągu narciarskiego na Wielką Sowę oraz Ośrodka Wypoczynkowego w Sieniawce. Jest wielokrotnym laureatem plebiscytu na Trenera Roku w powiecie dzierżoniowskim oraz najlepszym Trenerem Roku w Dolnośląskim Okręgowym Związku Pływackim w 2000 i 2005 roku. Od 1979 r. do chwili obecnej jest trenerem pływania Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Dziewiątka” w Dzierżoniowie. Gratulujemy!