Kto jest najlepszym trenerem, ambasadorem sportu, a kto największą sportową osobowością Dzierżoniowa? To już wiadomo. Laury wręczono podczas III Dzierżoniowskiej Gali Sportu. Zdradzamy za co zostały przyznane. Sprawdźcie sami!

Kto jest najlepszym trenerem, ambasadorem sportu, a kto największą sportową osobowością Dzierżoniowa? To już wiadomo. Laury wręczono podczas III Dzierżoniowskiej Gali Sportu. Zdradzamy za co zostały przyznane. Sprawdźcie sami!

SPORTOWY TRENER DZIERŻONIOWA 2017

Andrzej Wojtal – od początku istnienia klubu pływackiego MKS „Dziewiątka” Dzierżoniów trener i wychowawca dzieci i młodzieży w pływaniu. Podopieczni trenera Andrzej Wojtala uczestniczyli w minionym roku w ponad 20 imprezach rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej, jak i światowej. Na szczególne wyróżnienie zasługują następujący pływacy: Paweł Juraszek – najszybszy pływak w Polsce na dystansie 50 metrów stylem dowolnym, finalista Mistrzostw Świata oraz Europy; Karolina Jurczyk – uczestniczka Mistrzostw Europy juniorek oraz Mistrzyni Polski na 50 metrów stylem motylkowym; Kacper Dereń – specjalizujący się w stylu motylkowym, czołowy pływak w Polsce w swojej kategorii wiekowej.

WYRÓŻNIENI

 • Mariusz Mazur – trener reprezentacji Polski kobiet w kolarstwie szosowym. Jego podopieczne startowały w najważniejszych imprezach rangi mistrzowskiej czyli Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy. Od lat związany z LKS Atom Boxmet Dzierżoniów, gdzie wychował wiele utalentowanych zawodniczek i zawodników.
 • Norbert Warchoł – asystent trenera reprezentacji Polski kadetek oraz trener kadry wojewódzkiej Dolnego Śląska juniorek, kadetek i młodziczek w zapasach. Na co dzień prowadzi zajęcia w klubie MULKS Junior Dzierżoniów. Jego zawodnicy w ubiegłym roku zdobyli 9 medali Mistrzostw Polski oraz 22 medale podczas zawodów Pucharu Polski. Do jego podopiecznym należą m.in. Paulina i Sylwia Martyka, Nikola Wasilewska czy Filip Bednarek.
 • Zbigniew Soczewski – trener pierwszej drużyny Lechii Dzierżoniów. Prowadzi zespół nieprzerwanie od 8 lat, co stanowi rekord wśród trenerów od III ligi wzwyż w strukturach polskiego związku piłki nożnej.

OSOBOWOŚĆ SPORTOWA 2017

Sylwia Ganowicz-Kotus – prezes Klubu Sportowego Lechia Dzierżoniów, który w listopadzie minionego roku został uznany za najlepszą szkółkę piłkarską na Dolnym Śląsku w 65. Plebiscycie Sportowym Gazety Wrocławskiej.

SPONSOR ROKU 2017

 • ICOMP.PL – sponsor MZKS Lechii Dzierżoniów, bardzo zaangażowany finansowo w bieżącą działalność klubu. Początki firmy sięgają 2003 roku, a zajmuje się ona sprzedażą podzespołów komputerowych oraz usługami informatycznymi.
 • ATOM DEWELOPER SP. Z O.O. – wieloletni sponsor klubu LKS Atom Boxmet Dzierżoniów. Firma powstała w 2005 roku i prowadzi kompleksową działalność deweloperską w zakresie budownictwa jedno- i wielorodzinnego oraz obiektów usługowych.

AMBASADOR SPORTU DZIERŻONIOWSKIEGO 2017

Jarosław Jach – były zawodnik Lechii Dzierżoniów. Obecnie zawodnik angielskiego Crystal Palace, do którego przeszedł z Zagłębia Lubin. Reprezentant Polski w piłce nożnej, w której zadebiutował w listopadzie ubiegłego roku podczas spotkań towarzyskich z Urugwajem i Meksykiem.

INICJATYWA SPORTOWA 2017

Utworzenie klas sportowych w Szkole Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie – pomysłodawca: Daniel Kolinko – wieloletni Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie, od lat związany ze środowiskiem sportowym miasta, inicjator utworzenia klasy sportowej (z wiodącymi dyscyplinami piłka ręczna i piłka nożna) w Szkole Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie.

CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU

 • Konrad Schneider – trener I klasy w piłce ręcznej. W 1963 roku był założycielem sekcji – Żagiew Dzierżoniów przy Szkole Podstawowej nr 2. Sekcja ta przemianowana na klub sportowy Lechia Dzierżoniów, z jego udziałem jako trenera, uzyskała awans do I ligi kobiet – najwyższej wówczas klasy rozgrywkowej. Pełnił funkcję II trenera kadry narodowej juniorek. Wychowawca wielu znanych zawodniczek, które później występowały w pierwszoligowych zespołach.
 • Mateusz Cegiełka – 28 lat aktywnej działalności na rzecz krzewienia kultury fizycznej w mieście i w powiecie. Jako przewodniczący Rady Miejskiej i Rady Powiatu zawsze wspierał działalność lokalnych klubów i stowarzyszeń sportowych, jako radny aktywnie pracował w komisjach tematycznych zajmujących się sprawami sportu miejskiego i powiatowego, starając się za każdym razem rozwiązywać problemy środowiska sportowego. Jeden z założycieli i pierwszy prezes UKS Lechia Dzierżoniów, wyróżniony Odznaczeniem Stopnia Srebrnego Za Zasługi dla Kolarstwa Polskiego czy Złotą Odznaką Honorową OZPN Wałbrzych.
 • Leszek Bajda – trener I klasy, zarówno w kolarstwie, jak i piłce ręcznej. Związany ze sportem dzierżoniowskim od 1967 roku. Założyciel wielosekcyjnego klubu sportowego Ogniwo Dzierżoniów z sekcjami kolarstwa, zapasów i jeździectwa. Wychowawca kilkunastu medalistów mistrzostw Polski w kolarstwie, uczestników igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Był II trenerem kadry narodowej juniorów w kolarstwie. W Dzierżoniowie z jego inicjatywy wybudowano jeden z najlepszych torów BMX.
 • Wiesław Pisarski – trener I klasy piłki nożnej, uprawnienia trenerskie posiada od 1973 roku. W Dzierżoniowie zasłynął jako ten, który z drużyną Lechii wywalczył historyczny awans do II ligi. Kluby jakie prowadził to m.in. pierwszoligowe zespoły RTS Radomsko czy Arka Gdynia raz drugoligowe Ślęza Wrocław, Siarka Tarnobrzeg czy Chrobry Głogów. Jako jeden z nielicznych polskich trenerów zaproszony został na staż do czołowego, na ten czas, francuskiego klubu AC Cannes. Za zasługi dla piłki nożnej wielokrotnie odznaczany i nagradzany.
 • Bolesław Charendarz – trener II klasy związany z dzierżoniowskim sportem od 1958 roku. Zawodnik wielu znanych klubów m.in.: Piast i Lechia Dzierżoniów, Polonia Świdnica, Unia Oświęcim czy Victoria Wałbrzych. Od 1965 roku trener m.in. Lechii Dzierżoniów, Polonii Świdnica czy Gwarmet Dzierżoniów. Wychował ponad 100 medalistów mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Najbardziej znani wychowankowie to: zawodowy mistrz Europy i wielokrotny mistrz Polski Piotr Wilczewski, medalista mistrzostw Europy Piotr Treczyński, pochodzący z Dzierżoniowa mistrzowie Polski seniorów trójka braci Zajączkowskich, Rafał Ślusarz, Sebastian Pawłowski. Z drużyną Polonii Świdnica wywalczył tytuł drużynowego mistrza Polski. Wielokrotnie honorowany najwyższymi medalami i odznaczeniami jak: krzyż zasługi, zasłużony działacz kultury fizycznej, złota odznaka Polskiego Związku Bokserskiego.
 • Janusz Moskalski – długoletni trener piłki ręcznej Lechii Dzierżoniów, a potem Żagiew Dzierżoniów drużyn męskich. Jego wychowankowie grali w Reprezentacji Polski grup młodzieżowych oraz seniorskich m.in.: Paweł Piwko, Daniel Gałka. Wprowadził zespół Żagwi do II, a następnie do I ligi.
 • Mieczysław Winiarski – członek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej od 1970 r., od 18 lat Prezes Zarządu TKKF Ognisko DZIERŻONIÓW. Pomysłodawca i organizator corocznego Memoriału Piotra Tworza (w 2018 roku będzie 18 edycja) oraz Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet (10 edycja). Organizator gier i zabaw rekreacyjnych podczas Dni Dzierżoniowa, festynów dla dzieci i młodzieży, biegów przełajowych czy corocznych obozów wypoczynkowych pod namiotami. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany m.in.: Złota Honorowa Odznaka TKKF czy Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” przyznana przez Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki.

Źródło: dzierzoniow.pl