2018 był wyjątkowym rokiem dla naszego sportu. Olimpiada, Mistrzostwa Świata i Europy, powołania do Kadry Narodowej, to poziom dzierżoniowskich sportowców. Poznajcie utalentowanych sportowców trenujących w Dzierżoniowie i odnoszących światowe sukcesy.

 

2018 był wyjątkowym rokiem dla naszego sportu. Olimpiada, Mistrzostwa Świata i Europy, powołania do Kadry Narodowej, to poziom dzierżoniowskich sportowców. Poznajcie utalentowanych sportowców trenujących w Dzierżoniowie i odnoszących światowe sukcesy.

Galeria zdjeć

Sportowiec Dzierżoniowa 2018

1. Paweł Juraszek

Zawodnik MKS-u „Dziewiątki” Dzierżoniów. Specjalizujący się w pływaniu na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Reprezentant Polski na najważniejszych imprezach pływackich. Zdobywca V miejsca podczas Mistrzostw Świata oraz VIII miejsca podczas Mistrzostw Europy na 50 metrów stylem dowolnym. Zwycięzca Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Łodzi oraz Zimowych Mistrzostw Polski w Lublinie na dystansie 50 metrów stylem dowolnym.

2. Paulina Martyka

Zawodniczka MULKS Junior Dzierżoniów. Członkini kadry narodowej juniorek w zapasach. Mistrzyni Polski juniorek w zapasach oraz zdobywczyni I i II miejsca podczas zawodów rangi Pucharu Polski juniorek w zapasach. Druga zawodniczka Pucharu Polski seniorek w zapasach oraz mistrzyni Polski młodzieżowców LZS.

3. Karolina Jurczyk

Zawodniczka MKS-u „Dziewiątki” Dzierżoniów. Szósta oraz siódma zawodniczka Mistrzostw Europy juniorek na 50 metrów stylem motylkowym oraz 50 metrów stylem dowolnym. Zdobywczyni II miejsca na 50 metrów stylem motylkowym oraz IV miejsca na 50 metrów stylem dowolnym podczas Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców. Rekordzistka Polski (17 lat) na 50 metrów stylem motylkowym.

4. Dorota Przęzak

Zawodniczka LKS-u Atom Boxmet Dzierżoniów. Młodzieżowa Mistrzyni Polski w Kryterium Ulicznym oraz Mistrzyni Dolnego Śląska w jeździe indywidualnej na czas. Zwyciężczyni Kryterium Ulicznego w Jelcz-Laskowicach w kat. kobiety open.

5. Małgorzata Dąbrowska

Zawodniczka LKS-u Atom Boxmet Dzierżoniów. Zdobywczyni III miejsca w finale Pucharu Polski i Mistrzostwach Polski LZS. Mistrzyni Polski juniorek w jeździe drużynowej na czas. Uczestniczka zawodów Pucharu Świata w Holandii oraz zdobywczyni wielu miejsc na podium na zawodach ogólnopolskich.

6. Sylwia Martyka

Zawodniczka MULKS Junior Dzierżoniów. Reprezentantka Polski juniorek młodszych w zapasach. Piąta zawodniczka Mistrzostw Europy kadetek oraz uczestniczka Mistrzostw Świata kadetek w zapasach. Triumfatorka Pucharu Polski kadetek w zapasach oraz zdobywczyni II miejsca w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów.

7. Jan Wrożyna

Zawodnik LKS-u Atom Boxmet Dzierżoniów oraz kadry narodowej BMX Racing. Zdobywca II miejsca Mistrzostw Polski BMX w jeździe indywidualnej na czas oraz II miejsca podczas I serii zawodów Pucharu Polski BMX Racing.

8. Oskar Jędrysiak

Zawodnik Dzierżoniowskiego Klubu Bokserskiego. Trzeci zawodnik Mistrzostw Polski kadetów w boksie. Mistrz Dolnego Śląska oraz zdobywca II miejsca Pucharu Polski kadetów.

9. Adrian Świerczyński

Zawodnik Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Sportu i Rekreacji „Piękni i Zdrowi”. Mistrz Polski juniorów w trójboju siłowym klasycznym w kat. do 105 kg, a także zwycięzca klasyfikacji „Najlepszy Junior do 23 lat” tych samych zawodów. Wicemistrz Polski juniorów w wyciskaniu sztangi leżąc klasycznych w kat. 105 kg.

10. Kacper Kasprzyk

Zawodnik Dzierżoniowskiego Klubu Bokserskiego. Zdobywca III miejsca na Mistrzostwa Polski młodzików w boksie. Wieloletni kadrowicz Dolnego Śląska oraz uczestnik zawodów na arenie krajowej i międzynarodowej.

Osobowość Sportowa 2018

Piotr Wilczewski – były bokser amatorski i zawodowy Mistrz Europy, obecnie trener Dzierżoniowskiego Klubu Bokserskiego. Jego podopieczni osiągają sukcesy w zawodach na szczeblu ogólnopolskim. Do jego podopiecznych należą m.in. Oskar Jędrysiak – brązowy medalista Mistrzostw Polski kadetów, Bartek Zalewski – srebrny medalista Mistrzostw Polski kadetów, Kacper Kasprzyk – brązowy medalista mistrzostw Polski młodzików. Oprócz pięściarzy amatorskich zajmuje się trenowaniem pięściarzy walczących zawodowo i odnoszących sukcesy na ringach.

Ambasador Sportu Dzierżoniowskiego

Piotr Wilczewski – były bokser amatorski i zawodowy Mistrz Europy, obecnie trener Dzierżoniowskiego Klubu Bokserskiego. Jego podopieczni osiągają sukcesy w zawodach na szczeblu ogólnopolskim. Do jego podopiecznych należą m.in. Oskar Jędrysiak – brązowy medalista Mistrzostw Polski kadetów, Bartek Zalewski – srebrny medalista Mistrzostw Polski kadetów, Kacper Kasprzyk – brązowy medalista mistrzostw Polski młodzików. Oprócz pięściarzy amatorskich zajmuje się trenowaniem pięściarzy walczących zawodowo i odnoszących sukcesy na ringach.

Inicjatywa Sportowa 2018

Arkadiusz Poborczyk – inicjator i główny organizator odbywającej się od 2017 roku w Dzierżoniowie imprezy pn. „Bieg Krata”, czyli biegu z przeszkodami. Ideą biegu jest nie tylko zmierzenie się zawodników z przygotowanymi przez organizatorów przeszkodami, ale także motywacja do zmiany oraz podjęcia wysiłku w kierunku osiągania zamierzonych celów. Impreza zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników tego rodzaju sportu. W 2018 roku w „Biegu Krata” uczestniczyło dwa razy więcej uczestników niż w pierwszej edycji.

Indywidualne osiągnięcie sportowe 2018

V miejsce Pawła Juraszka wywalczone podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu – zawodnik MKS Dziewiątka na basenie krótkim uzyskał czas 21 sekund.

Zespołowe osiągnięcie sportowe

Mistrzostwo Polski Juniorek w jeździe drużynowej na czas – podopieczne trenera Mariusza Mazura wystartowały w składzie: Małgorzata Dąbrowska, Marianna Kolinko, Wiktoria Zborowska i Sara Tonder.

Sportowy talent Dzierżoniowa 2018 – dziewczęta

Karolina Jurczyk – zawodniczka MKS-u „Dziewiątki” Dzierżoniów. Finalistka Mistrzostw Europy juniorek oraz Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Wicemistrzyni Polski na 50 metrów stylem motylkowym, a także rekordzistka Polski do lat 17 lat na tym dystansie. Triumfatorka zawodów Multinations Junior Swimming Meet 2018 w Grazu, na dystansie 50 metrów stylem dowolnym oraz 50 metrów stylem grzbietowym.

Sportowy Talent Dzierżoniowa – chłopcy

Wojciech Kozłowski – rozgrywający młodzików MKS Żagiew Dzierżoniów poprowadził zespół do sukcesów w silnie obsadzonych turniejach ogólnopolskich m.in. Handball Future Cup o Puchar Gór Sowich (3 miejsce) oraz Ogólnopolskim Turnieju w Nowej Karczmie (3 miejsce). Na zakończenie roku 2018 dzierżoniowska drużyna zajmowała 3 miejsce w rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Młodzików z nieznaczną stratą do lidera. Indywidualnie Wojciech Kozłowski znalazł się w ścisłej czołówce w ligowej klasyfikacji strzelców.

Całokształt działalności na rzecz kultury fizycznej i sportu

Aleksander Szymanowski – w latach 1968-1976 reprezentant i bramkarz MZKS Lechia Dzierżoniów w sekcji piłki ręcznej mężczyzn. Po zakończeniu kariery zawodniczej szkolił grupy młodzieżowe i kobieca drużynę Dora–Wispol Dzierżoniów, występującą w drugiej lidze,z którą awansował do pierwszej, wtedy najwyższej ligi. Szkolił juniorki młodsze i juniorki Żagwi, z którymi awansował do półfinału Mistrzostw Polski oraz juniorów młodszych i juniorów.Szkoleniem adeptów piłki ręcznej w różnych kategoriach wiekowych zajmuje się 41 lat.

Jerzy Świtalski – jeden z najbardziej zasłużonych działaczy dzierżoniowskiej Lechii. Już od lat 80-tych był pracownikiem oraz jednym z najbardziej aktywnych działaczy klubu. Pełnił funkcję kierownika i sekretarza. Uważany za dobrego ducha dzierżoniowskiego środowiska piłkarskiego, zawsze pogodny i uśmiechnięty, skory do wszelkiej pomocy. Był członkiem zarządu klubu i kierownika pierwszej drużyny. Do dzisiaj jest członkiem komisji rewizyjnej Lechii. Za swoje zasługi oraz przywiązanie do barw klubowych, na 70-lecie Lechii Dzierżoniów, znalazł się w gronie 84 osób wyróżnionych tytułem „Zasłużony dla MZKS Lechia Dzierżoniów”.

Leszek Łazor – w 30-letniej karierze działacza MKS Żagiew Dzierżoniów pełnił obowiązki kierownika sekcji piłki ręcznej, kierownika drużyny młodzików, juniorów młodszych, juniorów, seniorów występującej w rozgrywkach II ligi i I ligi. Pełnił też funkcję wiceprezesa ds. marketingowych oraz dyrektora ds. kontaktów ze sponsorami. W dalszym ciągu działa społecznie i służy pomocą w zdobywaniu pieniędzy na działalność klubu.

Trener sportowy Dzierżoniowa 2018

Andrzej Wojtal – od początku istnienia klubu pływackiego MKS „Dziewiątka” Dzierżoniów trener i wychowawca dzieci i młodzieży w pływaniu. Podopieczni Andrzej Wojtala uczestniczyli w minionym roku w 20 imprezach rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej i światowej. Na szczególne wyróżnienie zasługują sukcesy Pawła Juraszka – najszybszego pływaka w Polsce na dystansie 50 metrów stylem dowolnym i finalisty Mistrzostw Świata oraz Europy, Karoliny Jurczyk – finalistki Mistrzostw Europy juniorek oraz Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, wicemistrzyni Polski na 50 metrów stylem motylkowym, rekordzistki Polski 17 lat na tym dystansie oraz Kacpra Derenia – dziesiątego zawodnika Mistrzostw Polski na dystansie 100 metrów stylem motylkowym.

Wyróżnienia

Norbert Warchoł – trener współpracujący z  reprezentacją Polski w zapasach. Na co dzień prowadzi zajęcia w klubie MULKS Junior Dzierżoniów. Jego zawodnicy w ubiegłym roku zdobyli 11 medali Mistrzostw Polski oraz 13 medali podczas zawodów Pucharu Polski. Do jego podopiecznych należą m.in. Paulina Martyka – Mistrzyni Polski juniorek w zapasach, Sylwia Martyka – piąta zawodniczka Mistrzostw Europy kadetek w zapasach, Michał Bobrowski – piąty zawodnik Mistrzostw Polski seniorów w zapasach, Olimpia Łosyk – Mistrzyni Polski kadetek w sumo oraz Filip Bednarek – brązowy medalista Mistrzostw Polski kadetów w sumo.

Piotr Wilczewski – były bokser amatorski i zawodowy Mistrz Europy, obecnie trener Dzierżoniowskiego Klubu Bokserskiego. Jego podopieczni osiągają sukcesy w zawodach na szczeblu ogólnopolskim. Do jego podopiecznych należą m.in. Oskar Jędrysiak – brązowy medalista Mistrzostw Polski kadetów, Bartek Zalewski – srebrny medalista Mistrzostw Polski kadetów, Kacper Kasprzyk – brązowy medalista mistrzostw Polski młodzików. Oprócz pięściarzy amatorskich zajmuje się trenowaniem pięściarzy walczących zawodowo i odnoszących sukcesy na ringach.

Sponsor roku 2018 – wyróżnienia kapituły

Przedsiębiorstwo Budowlane „Miazga” -pan Stanisław Miazga to wieloletni sympatyk oraz sponsor sportu dzierżoniowskiego. Wspiera m.in.: Żagiew Dzierżoniów, Dzierżoniowski Klub Bokserski, Lechię Dzierżoniów czy LKS Atom Boxmet Dzierżoniów. Był sponsorem m.in. takich imprez jak: Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej – Memoriał Jerzego Klempela, Gale Boksu Dzierżoniowskiego, Młodzieżowe Turnieje Piłki Ręcznej, Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych.

BiuroPro – wspiera działalność koszykówki klubu B-Ball. Dzięki środkom finansowym powstała BiuroPro B-Ball Liga dla dzieci i młodzieży zrzeszająca 32 drużyny dziecięce i młodzieżowe z Dzierżoniowa oraz z Bielawy, Piławy Górnej, Świdnicy, Kobierzyc, Sobótki i Ziębic.

Henkel – wspiera działania UKS Lechia Dzierżoniów od 2017 roku, dzięki pozyskanemu wsparciu klub zakupił sprzęt sportowy dla drużyny dziewcząt, dofinansował obóz letni w Dźwirzynie w 2018 r i obóz zimowy w Zakopanem w 2019 r.

Metalis wspiera finansowo szkółkę UKS Lechia Dzierżoniów od 2012 roku. Dzięki wsparciu firmy został zakupiony sprzęt sportowy w postaci kompletów piłkarskich dla zawodników z rocznika 2000, 2006 oraz dofinansowane wyjazdy na turnieje.

Źródło: dzierzoniow.pl